ŻYCIE ZE STOMIĄ
Pomorski
portal o stomii
 

Wymiana worków

Wymiana worków jest sprawą indywidualną. Producenci deklarują możliwość utrzymania jednego wrka w zestawch dwuczęściowych nawet do tygodnia, a w zestawach jednoczęściowych do trzech dni. Są to maksymalne okresy użytkowania i Zdarza się, że worki trzeba zmieniać częściej. - codziennie albo nawet kilka razy jednego dnia. Jest to sprawa indywidualna, pacjenci testująć produkty różnych producentów mogą dobrać najlepiej dopasowane rozwiązanie.

Irygacje

W przypadku kolostaomii można wykonywać inrygację do oczyszczania jelit. Robi się to wprawadzając wodę do jelita przez stomię, pozwala to na wykształcenie odruchów wypróżniania się. Wykonuje się to za pomocą specjanych zestawów które można nabyć w sklepach medycznych.

Odżywianie

Dla pacjentów ze stomią po operacji zalecane jest wprowadzanie nowych pokarmów stopniowo - stopniowe badanie reakcji organizmu i możliwość szybkiej reakcji w razie odrzucienia. Poza tym należy poprostu zdrowo się odżywiać: regularne posiłki, zawierające wszystkie wymagane składniki pokarmowe. Produkty należy spożywać powoli, dokłanie je przeżuwając. W przypadku stomii należy spożywać więcej płynów (brak jelita grubego które odpowiada za wchłanianie płynów). Mogą pojawić się problemy ze zweiększonym wydzielaniem gazów które można eliminować poprzez eliminowanie składników diety, które je powodują.

Kontakt z wodą

Stomia nie wpływa na żaden aspekt życia w tym zakresie. Można pływać, kompać się pod prysznicem, w wannie. Kontakt worka z wodą nie powoduje jego odklejenia.

Podróżowanie

Planując przebywanie poza domem przez dłuższy czas należy się odpowiednio do tego przygotować. Dobrze jest wziąć ze sobą trochę wiecej sprzętu niż nam się wydaje że jest potrzebne. Należy mieć podstawowy zestaw sprzętu przy sobie - np. podczas podróży samolotem. Trzeba zadbać o odpowiednie przechowanie sprzętu - nie pozostawiąć go na słońco, chronić od wody itp.

Strona główna | Sprzęt stomijny | Pielęgnacja | Pomorskie organzacje | Ciekawe Linki | Kontak
Š 2007 Company Name. All Rights Reserved
Designed by Anvision Web Templates & Webdesignfinders.net

free web hostingHosting24.com web hosting