ŻYCIE ZE STOMIĄ
Pomorski
portal o stomii
 

Sprzęt stomijny

Odpowiedni dobór sprzętu stomijnego jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania pacjenta, który musi nauczyć się od początku swobodnie funkcjonować w społeczeństwie. Z tego względu sprzęt stomijny musi zapewnić pełen komfort dla pacjenta - worek musi być nieprzepuszczalny dla wydalin i zapachów, skutecznie chronić skórę wokół przetoki, zabezpieczyć przed odparzeniami i podrażnieniami. Nie powinien przy tym krępować ruchów ani w inny sposób hamować aktywności życiowej. Noszenie go nie powinno także powodować u pacjenta uczucia dyskomfortu i lęku przed ewentualnym brakiem szczelności.

Sprzęt stomijnu z uwagi na jego budowę można podzielić na trzy grupy: sprzęt jednoczęściowy, dwuczęściowy, synergiczny.

System jednoczęściowy

W przypadku systemu jednoczęściowego worek i płytka (przylepiec) stanowią jedne element.Taki worek może pozostawać na skórze 2-3 dni. Worki tego typu nie zawierają sztywnych elementów dzięki czemu łatwo dopasowują się do powierzchni ciała. Worki w systemie jednoczęściowym dostępne są z przylepcami do docinania i wcześniej dociętymi otworami.

Worek otwarty jednoczęściowy firmy Dansac Worek jednoczęściowy zamknięty firmy Dansac

System dwuczęściowy

System dwuczęściowy zbudowany jest z płaskiej płytki z otworem na stomię oraz worka. Rozwiązanie to jest proste w obsłudze, dzięki temu że płytka może postawać na skórze na kilka dni (ok. tygodnia), wymieniany jest jedynie worek. Płytka może mieć różne kształty, np. kwadratowy lub okrągły. Wielkość otworu w płytce dopasowuje się palcami (w płytkach plastycznych) lub docina nożyczkami (w płytkach standardowych). Sprzęt dwuczęściowy jest szczególnie zalecany w przypadku powikłań skórnych wokół stomii. Związane jest to z żadszym odklejaniem i drażnieniem okolicy stomii.

Worek dwuczęściowy Worek dwuczęściowy otwarty firmy Convatec

System synergiczny

Jest to pośrednia kostrukcja między systemem jednoczęściowym i dwuczęściowym. Taki sprzęt składa się z płytki i worka, ale płytka jest cienka i giętka, a worek nie ma sztywnego pierścienia, całość jest elastyczna.

Worek ileostomijny synergiczny (otwarty) z zapinką firmy Convatec

Worki otwarte i zamknięte

Worki do stomii (zarówno jedno jak i dwuczęsciowe) można podzielić na zamknięte lub otwarte. Worki stomijne zakmnięte stosuje się gdy nie ma kienieczności częstej wymiany worka - np. w przypadku kolostomii. Worki otwarte dają możliwość opróżniania ich bez konieczności demontowania go i powtórnego zakładania. Worki otwarte stosowane są w przypadku ileostomii i mogą być opróżniane kilka razy dziennie.

Worki urostomijne

Worki urostomijne posiadają odpływ zamykany kranikiem. Są skonstruowane w sposób zapobiegający cofaniu się moczu. Przeciętnie ich pojemność wynosi od 500 do 2000 ml i dostosowuje się ją do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Worek urostomijny firmy Donsac
Strona główna | Sprzęt stomijny | Pielęgnacja | Pomorskie organzacje | Ciekawe Linki | Kontak
Š 2007 Company Name. All Rights Reserved
Designed by Anvision Web Templates & Webdesignfinders.net

free web hostingHosting24.com web hosting